GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Parti pyro 14624068

nr 1462 4068

Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige

Parti pyro, Pyro, Gustavsberg 1929-1955. Kukor med lock med mera, 11 delar. Eldfast gods med brun dekor. Diameter: 8-18 cm. Längd: 10-18 cm

Kondition: slitage, skador

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

måndag 25 april 2022
kl 19:33:42

24/4 14:49:26 1      Vinnande bud

Wilhelm Kåge

Läs mer om Wilhelm Kåge
Pyro